EBL512 G3 Sistemi

EBL512 G3 Sistemi

 

EBL512 G3 bir Analog adreslenebilir yangın alarm sistemidir ancak geleneksel detektörler de kullanılabilir. EBL512 G3, EN54 bölüm 2 (Kontrol ve Gösterge Tertibatı) ve EN54 bölüm 4 (Güç Kaynağı) standartlarına uygundur. Her bir kontrol ve gösterge ekipmanı, 1020 adede kadar detektör, giriş ve çıkış ünitesi ile iletişim kurma kapasitesine sahiptir. Bu ünitelerden en fazla 512 tanesi alarm noktası olarak kullanılabilir.  Her bir kontrol ve gösterge ekipmanı, analog detektörler, manüel ihbar noktaları, giriş ve çıkış vb. ünitelerin bağlanabileceği dört çevrim hattına sahiptir. Çevrim hattı üzerindeki her bir ünite bir adres kullanır.  Her bir kontrol ve gösterge ekipmanı, tek başına veya TLON (Echelon) ağında 30 adede kadar kontrol ve gösterge ekipmanına bağlı olarak kullanılabilir. Tam bir sistem üzerine bağlanabilecek toplam detektör ve diğer çevrim ünitelerinin adedi 30.600 adetten daha fazladır. Aynı ağ üzerindeki her bir kontrol ve gösterge ekipmanı, diğer tüm kontrol ve gösterge ekipmanlarındaki tüm bilgilere ulaşabilir.

EBL512 G3 – yanlış alarm hatası olmadan erken algılama yapabilen benzersiz bir sistemdir.
EBL512 G3 kurulacağı ortama sorunsuzca adapte edilerek benzersiz bir işlevsellik sunma, otomatik tespit ve tanı ve diğer ünitelerle birlikte çalışabilme özellikleri ile üçüncü nesil bir analog EBL yangın alarm sistemidir. Sistem hemen hemen her türlü tesise kolaylıkla kurulabilir.

 • Sistem üzerindeki her bir Analog detektör, kurulum ortamına adapte edilir. Sistem üzerindeki Analog detektörlerin algılama hassasiyeti, kirlenme ve arka plan partikül seviyesinden etkilenmeden hep aynı seviyede kalır. Devam eden bir yangındaki kısa süreli değişimler, uzun süreli değişimlerden kolayca ayırt edilir.
 • Otomatik tespit ve tanı özelliği, elektronik devrelerdeki ve detektör içerisindeki normal çalışma değerlerinden en küçük bir sapmayı anında tespit eder. Gerçek bir yangın olması durumunda daha güvenilir bir algılama sağlamak için sistemin diğer ünitelerle birlikte kullanılabilme özelliği, sistem üzerindeki bir, iki veya daha fazla sayıda detektörün aynı anda kullanılabilmesini sağlar.
 • Son teknoloji ürünü Analog detektör ürün ailesi, sistemin kurulduğu ortam içerisindeki duman ve sıcaklık değişimleri hakkında kesin ve gürültüsüz bilgi sağlar.

Sistemin genel özellikleri

Panasonic yangın alarm sistemleri kontrol paneli olarak adlandırılan farklı kontrol ve gösterge ekipmanlarının (C.I.E.) kullanımı ile tek veya büyük sistem ihtiyaçlarının sorunsuzca karşılanması için tasarlanmıştır. EBL512 G3 sisteminin bağımsız kurulumu ile büyüyen 30.600 adede kadar cihaz her biri 4 adet detektör çevrim hattına sahip 30 kontrol paneli ile bağlanabilir.

Dört adet çevrim hattına çok farklı üniteler bağlanabilir:

 • Analog adreslenebilir detektörler – ayrıca Kendiliğinden Güvenli detektörler
 • Geleneksel detektörler
 • Adreslenebilir manüel ihbar noktaları
 • Adreslenebilir kısa devre izolatörleri
 • Adreslenebilir giriş ve çıkış üniteleri – denetimli çıkışlar
 • Adreslenebilir alarmlar, sirenler ve flaşörler

EBL512 G3 yangın alarm sistemi yangın algılama, ikaz ve bir yangın anında alınması gereken tedbirlerle ilgili en zor gereksinimleri karşılayan özelliklere sahiptir.

Bir duman detektöründe kontaminasyon (kirlenme) oluştuğunda servis ve bakım ikazı otomatik olarak verilir. Sistem çok sayıda yangın algılama algoritmasını desteklemektedir ve bu algoritmalar her bir Analog detektör için ayrı ayrı belirlenebilir. Genel ağlar üzerinden sistemin uzaktan kontrol edilebilmesi mümkündür.  Alarm anonsu özelliği, alarmın hemen olay yerinde incelenebilmesi için alarm vericilerine gönderilen çıkış sinyalleri geciktirilebilir. Devre dışı bırakma özelliği., örneğin alarm bölgesi, alarm noktası, programlanabilir çıkış ve alarm verici çıkışları tek tek devre dışı bırakılabilir.  Dahili zaman kanalları (kontrol ve gösterge ekipmanı saati) veya harici zaman kanalları (örneğin bir zaman sayacı) ünitelerin devre dışı bırakılmasında kullanılabilir. Alarm cihazları veya yangın söndürme ekipmanları gibi harici cihazların kontrol edilebilmesi için alarm çıkışları kullanıcı tarafından oldukça esnek biçimde programlanabilir. Her bir kontrol ve gösterge ekipmanına harici yangın söndürme takım panelleri veya alarm anons üniteleri gibi  16 adede kadar görüntü ünitesi bağlanabilir. İnternet üzerinden uzaktan kontrol ve/veya başka bir harici sisteme ağ geçidi oluşturmak üzere bir  Web sunucusu  bağlanabilir.

Her bir kontrol ve gösterge ekipmanı, 5000 / 5001 , dört çevrim hattı üzerinde 512 adedi alarm noktası olarak kullanılabilecek toplam 1020 adrese sahiptir. Kontrol ve gösterge ekipmanında, dahili bir güç kaynağı ünitesi bulunmaktadır. Aküler normalde kabin içerisinde yerleştirilir. Ünite içine altı adede kadar genişletme kartı takılabilir.

Genişletme kartları:

 • 8 bölge genişletme kartı 4580. Sekiz adet geleneksel detektör bölge hattına sahip genişletme kartı.
 • 8 röleli genişletme kartı4581. Programlanabilir sekiz adet birleştirme röle çıktısına sahip genişletme kartı.
 • Giriş ve Çıkış üniteleri için genişletme kartı 4583. Programlanabilir üç adet çıkış ve beş adet girişe sahip genişletme kartı. (Bu kart Alman – VdS – standartlarına göre tasarlanmıştır.)
 • I/O Matris kartı4582. Bir uygulama kartına takılması gereken özel bir kart. 16 adet programlanabilir anahtar girişi ve 48 adet programlanabilir LED çıkışı bulunmaktadır.

EBL512 G3 TLON Ağı
EBL512 G3 kontrol ve gösterge ekipmanları, TLON (Echelon) ağına bağlanabilir. Bir ağa 30 adede kadar devre (kontrol ve gösterge ekipmanları) bağlanabilir. Bu devrelerden biri harici bir bilgisayar olabilir. Bilgisayarın, TLON ağına bağlı olan tüm EBL kontrol ve gösterge ekipmanlarına erişimini ve bunlarda tam denetimini sağlayan yazılım sürücüsü sunulmaktadır.

Planlama, görevlendirme ve kurulum aracı
EBL512 G3, gibi modern yangın alarm sistemleri aslında çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Sistemden en üst performans alınabilmesi ve etkin maliyetli planlama, kurulum, görevlendirme ve bakım gerçekleştirilebilmesi için  Panasonic, distribütörlerine Windows tabanlı bir bilgisayar aracı sunmaktadır. Bu araç, EBL512 G3 ve EBL128 sistemleri için tam bir destek paketi olan EBLWin yazılımıdır. Kurulum yerine özel  Veriler EBLWin yazılımı ile oluşturulur ve kontrol ve gösterge ekipmanlarına indirilir.  Aynı işleyiş Web sunucusunun yapılandırılması için de geçerlidir.

TLON Ağ programlama işlemleri için Windows tabanlı başka bir bilgisayar aracı olan TLON Manager kullanılmaktadır. Web sunucusu yapılandırılması için WebG3 adlı başka bir Windows tabanlı yazılım kullanılmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN