EBL128 Sistemi

EBL128 Sistemi

 

EBL128 bir Analog adreslenebilir yangın alarm sistemidir ancak geleneksel detektörlerle de birlikte kullanılabilir. Kontrol ve gösterge ekipmanı, tek bir çevrim hattı (loop) üzerinde 128 adede kadar giriş ve/veya çıkış ünitesi ile iletişim kurabilmektedir. Bu çevrim hattı; detektör bağlantısı, manüel ihbar noktası bağlantısı ve müşterilerimizin özel ihtiyaçlarına göre serbestçe programlanabilen genel giriş ve çıkış birimlerinin bağlantısı için kullanılabilir. EBL128 sistemi EN54 standartlarına uygundur: EN54 bölüm 2 (Kontrol ve Gösterge Ekipmanı) ve EN54 bölüm 4 (Güç Kaynağı).

EBL128- yanlış alarm hatası olmadan erken algılama sağlayabilen benzersiz bir sistemdir.
EBL128, yeni nesil   bir yangın alarm sistemi çözümüdür. Kurulacağı ortama sorunsuzca adapte olarak benzersiz işlevsellik özelliği, otomatik tespit ve tanı ve diğer ünitelerle birlikte çalışabilme özellikleri ile bu sistem, hemen hemen her türlü tesise kolaylıkla kurulabilir.

Sistem üzerindeki her bir Analog detektör, kurulum ortamına kolayca adapte edilebilmesi için ayrı ayrı programlanabilir. Sistem üzerindeki Analog detektörlerin algılama hassasiyeti, kirlenme ve arka plan partikül seviyesinden etkilenmeden hep aynı seviyede kalır. Devam eden bir yangındaki kısa süreli değişimler, uzun süreli değişimlerden kolayca ayırt edilir.  Otomatik tespit ve tanı özelliği elektronik devrelerdeki ve detektör içerisindeki normal çalışma değerlerinden en küçük bir sapmayı hemen tespit eder.  Son teknoloji ürünü Analog detektörler, sistemin kurulduğu ortam içerisindeki duman ve sıcaklık seviyeleri hakkında kesin ve gürültüsüz bilgi sağlar.

Sistemin genel özellikleri

EBL128 kontrol paneli 255 adede kadar üniteye bağlanabilen küçük bağımsız bir çevrim hattı için güvenilir bir kontrol ve gösterge ünitesidir.

Detektör çevrim hattına farklı üniteler bağlanabilir:

 • Analog detektörler
 • Geleneksel detektörler
 • Adreslenebilir manüel ihbar noktaları
 • Adreslenebilir kısa devre izolatörleri
 • İzlenebilir adreslenebilir çıkış üniteleri
 • Adreslenebilir alarm ve sirenler

EBL128 yangın alarm sistemi, yangın algılama, ikaz ve yangın anında alınması gereken tedbirlerle ilgili en zor gereksinimleri karşılayan özelliklere sahiptir.

 • Detektörde kontaminasyon (kirlenme) oluştuğunda servis ikazı otomatik olarak verilir.
 • Sistem çok sayıda yangın algılama algoritmasını desteklemektedir ve bu algoritmalar her bir detektör için ayrı ayrı ayarlanabilir.
 • Alarm anonsu. Alarmın hemen olay yerinde incelenebilmesi için alarm vericilerine gönderilen çıkış sinyalleri geciktirilebilir.
 • Devre dışı bırakma özelliği. Bölgeler, programlanabilir çıkışlar ve alarm verici çıkışları, tek tek devre dışlı bırakılabilir.
 • İç veya dış zaman kanalları Harici bir zamanlayıcı kullanılarak bölgeler devre dışı bırakılabilir.
 • Kullanıcı tarafından programlanabilen çıkışlar. Alarm cihazları veya yangın söndürme ekipmanları gibi harici cihazların kontrol edilebilmesi için çıkışlar, oldukça esnek bir biçimde programlanabilir.
 • Her bir kontrol ve gösterge ekipmanına harici yangın söndürme takım panelleri veya alarm anons kontrolörleri gibi 8 adede kadar görüntü ünitesi bağlanabilir.
 • Harici sisteme uzaktan erişim ve/veya harici sistemle tek yönlü iletişim için WEB sunucusuna bağlanabilir.

4550 Kontrol Ünitesi 128 adres için tek çevrim hattına sahip komple bir sistemdir. Kontrol ünitesinin harici bir güç kaynağı ünitesi bulunmaktadır. Aküler kabin içerisine yerleştirilmiştir. Ünite içine 4 adede kadar genişletme kartı takılabilir.

Bu genişletme kartları:

 • 8 bölge genişletme kartı 4580. 8 detektör bölge hattı için genişletme kartı. Kontrol ve gösterge ekipmanının  içerisine 2 kart takılabilir.
 • 8 röleli 4581 genişletme kartı. Programlanabilir 8 adet birleştirme röle çıkışına sahip genişletme kartı.

Planlama, görevlendirme ve kurulum aracı
Modern yangın alarm sistemleri oldukça karmaşık ve çok amaçlıdır. Sistemden en üst performans alınabilmesi ve etkin maliyetli planlama, kurulum, görevlendirme ve bakım gerçekleştirilebilmesi için PEW, yetkili distribütörlerine güçlü bir araç sunmaktadır. Bu araçlar, EBL128 sistemi için tam bir destek paketi olan Win128 PC yazılımıdır. Tüm yapılandırmalar bir bilgisayar üzerinde yapılır ve kontrol ünitesine indirilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN